Jeśli chcesz o coś zapytać, coś zaproponować lub zamówić, napisz do mnie! marek.rejmer@gmail.com

Prosty bezglutenowy chleb z mąki ryżowej

    Ten chleb powstał specjalnie dla pewnego malucha uczulonego na gluten. Wykorzystąłem produkty, które miałem w domu i uzyskałem taki oto wypiek. Polecam wszytkim bezglutenowcom mającym ochotę na zwykłą kanapkę.

    Do upieczenia jednego chleba w keksówce potrzebujesz:

 - 2 szklanek mąki ryżowej ( ja zmieliłem ryż na pył w blenderze, zwykły, nie ten błyskawiczny)
 - 1 szklanki mąki ziemniaczanej
 - 1 szklanki ciepłego mleka
 - 3 małych jajek
 - 1/4 szklanki oliwy z oliwek
 - 2 łyżek cukru
 - 1 łyżki drożdży
 - 2 łyżeczek gumy guar ( nturalny zagęstnik)
 - 2 łyżeczek octu winnego
 - 1/3 łyżeczki soli
 - odrobiny czarnego sezamu lub innych nasionek do posypani chleba

    Mleko z cukrem wymieszaj z drożdżami, mąkę i pozostałe suche składniki wymieszaj z mlekiem, dodaj jajka i oliwę. Zagnieć ciasto aż wszystkie składniki się połączą. Zostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przez około godzinę, powinno podwoić swoją objętość. Po wyrośnięciu zagniec ciasto ponownie i umieść w natłuszczonej formie. Jego konystencja powinna być czymś pomiędzy ciastem drożdżowym a płynnym ciastem. Pomoczenie rąk zapobiega przywieraniu do nich ciasta. Posyp chleb wybranymi nasionami i pozwól mu znów wyrosnąć ale tylko przez 20 minut, nie może wyrosnąć za duże, gdyż potem upadnie.
    Chleb umieść w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku i piecz przez około 40 minut, bez termoobiegu. Gdy powstanie rumiana skórka przekłuj środek chleba wykałaczką upewniając się, że jest upieczony. Jeśli wykałaczka będzie mokra, piecz jeszcze 5 minut i znów sprawdź. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i przykryj wierzch ściereczką. Po pięciu minutach wyjmij chleb z formy, pozwól parze uciekać przez około 2 minuty, następnie owiń chleb w ściereczkę.
    Jedyną wadą chlebka jest to, że dość szyko wysycha, dlatego warto trzymać szczelnie zamknięty w lodówce. Poza tym mieląc ryż upewnij się, że w mące nie zostały drobinki ziaren, nie są szkodliwe, będą jednak wyczuwalne na skórce chleba, dlatego warto pomiksować chwilę dłużej i uzyskać miałką mąkę.
 
Smacznego!

11 komentarzy:

  1. Czy zamiast gumy guar można użyć innego zagęstnika? Jeśli tak, to jakiego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj:) Guma guar utrzymuje wilgotnosc i poprawia konsystencje, mozesz dodać ksantan ale efekt bedzie troche inny.i polecałbym mniejszą ilośc.

      Usuń
  2. czy można pominąć jajka i ew zamiast gumy uzyć zmielonego siemienia lnianego lub łusek babki płesznik?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie robiłem tego ale zawsze można spróbować :) Siemie lniane z woda powinny zasyąpic jajko (1 łyżka drobno mielonego siemienia + 2 łyżki wody).

      Usuń
  3. czy zamiast mleka można użyć ciepłej wody?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uzylbym raczej jakiegos mleka niezwierzecego dla smaku i konsystencji.

      Usuń
  4. Czy mógłbyś proszę podać szczegóły dotyczące blendera, którym jesteś w stanie zmielić ryż na pył? Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  5. Używałem blendera kielichowego od robota bosch. Nie bylo latwo! Myślę, że młynek do kawy byłby lepszy, niestety ja mam ekspres z młynkiem, wiec musiałem poradzic sobie blenderem :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za informację. Muszę przejść na dietę bez: glutenu, nabiału, jajek i kukurydzy, więc upieczenie chleba jest dla mnie wielkim wyzwaniem. W dodatku jestem uczulona na drożdże:) Na razie więc szukam różnych informacji, gdyż chleb po prostu uwielbiam:) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężka sprawa, zakwas zatem tez chyba odpada:( proszek do pieczenia? Zyczę powodzenia i zdrowia

      Usuń

Witaj, dziękuję za zainteresowanie moim blogiem i komentarz:)
Marek Rejmer