Jeśli chcesz o coś zapytać, coś zaproponować lub zamówić, napisz do mnie! marek.rejmer@gmail.com

Czekoladowe bezy szwajcarskie



Beza szwajcarska to jeden z trzech najpopularniejszych rodzajów bez w cukiernictwie, w przeciwieństwie do bezy francuskiej, czyli powszechnie znanej, ubijanej na zimno, ten rodzaj bezy powstaje poprzez ubijanie bezy na gorąco. Efektem jest bardziej trzymająca kształt i o nieco inna w konsystencji beza szwajcarska.




Do uzyskania około 18 bez potrzeba:


 - 150g białek
 - 300g cukru
 - odrobiny ekstraktu waniliowego
 - 4 łyżeczek dobrego kakao

    Ustaw piekarnik na 130 stopni, bez termoobiegu. Białka wymieszaj z cukrem w naczyniu, które następnie postaw na garnku z gotującą wodą. Dno nie może dotykać powierzchni cieczy. Mieszaj nieustannie aż cukier się rozpuści, szczególnie pilnuj dna, by białko nie zmieniło się w
jajecznicę ;p Gdy cukier się rozpuści (zależnie od temperatury początkowej białek, około 4min) zdejmij naczynie z garnka, dodaj wanilię i od razu zacznij miksować. Powinno to trwać nawet do 10 minut, beza zrobi się bardzo sztywna a naczynie przestanie być gorące. Po tym czasie dodaj kakao i wymieszaj. Nie rób tego zbyt dokładnie, dzięki temu powstanie ciekawy efekt przechodzenia kolorów. Używając łyżki formuj bezy na blasze (lub 2) wyłożonej papierem do pieczenia.Możesz dodatkowo posypać je kakao. Blachę umieść w piekarniku i

zmniejsz temperaturę do 100 stopni. Piecz przez dwie godziny. Po tym czasie uzyskasz piankowy środek otoczony kruchą, bezową skorupką, pianka jest zupełnie bezpieczna, białka były wcześniej parzone:). Jeśli wolisz tradycyjnie upieczone bezy, trzymaj swoje bezy szwajcarskie w piekarniku przez jeszcze pół godziny, po tym czasie sprawdź na jednej konsystencję środka, trudno bowiem powiedzieć jak zadziała dany piekarnik. Jeśli zauważysz w którymkolwiek momencie, że bezy zaczynają się przypiekać, zmniejsz temperaturę o 20 stopni.


Smacznego!















5 komentarzy:

  1. kakaowa beza po prostu musi być super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy bezach to chyba największa trudność jest, żeby je właściwie upiec. Dawno bez nie robiłam. Teraz pochłania mnie remont i uzupełnianie wyposażenia kuchni https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow/ , nareszcie będzie taka jaką sobie wymarzyłam.

    OdpowiedzUsuń

Witaj, dziękuję za zainteresowanie moim blogiem i komentarz:)
Marek Rejmer